Polička

Polička byla založena v roce 1265 králem Přemyslem Otakarem II. Bohatá historie města zahrnuje období prosperity i pádů, které způsobily průtahy vojsk a ničivé požáry. Již ve 14. st. užívalo město významných výsad a privilegií. Polička byla vydlážděna, na náměstí vystavěna gotická radnice a budovalo se mohutné opevnění, které se dochovalo do dnešních dnů. Zlatým věkem měšťanstva bylo období baroka. Ve věži kostela sv. Jakuba se r. 1890 narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů.

ZAJÍMAVOSTI: barokní radnice (původně gotická), prstenec městských hradeb s přístupnými ochozy, morový sloup od J. Pacáka. Kostel sv. Jakuba se světničkou ve věži, kde se narodil B. Martinů.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce - nové moderní expozice, hudba, historie. Po poslední obnově muzejní budovy zde byly instalovány nové expozice, které jsou připraveny tak, aby své návštěvníky zábavnou formou vtáhly do dávných časů našich předků. Pojďte se tedy s námi bavit, zakládat město, dobově se odívat, poznávat historii, zařadit se mezi poličské ostrostřelce, smlouvat na tržišti a nasát atmosféru života minulého století v tvorbě Bohuslava Martinů. Vstupte s námi do světa křehké a barevné krásy v expozici Horáckého skla. Vyzkoušejte si znalosti historie nebo umění zpěvu v lavicích školní třídy, kde se malý Bohuslav učil. Čeká na Vás řada her a možností pro pobavení i vyzkoušení sebe sama.

Evangelický kostel, kostel sv. Michala, klasicistní vrata na měšťanských domech, Městská galerie, prodejní galerie Vysočina.

VYBAVENOST MĚSTA: informační centrum, divadlo, kino, knihovna, autobusové a vlakové nádraží, 2 supermarkety, lékárny, lékařská pohotovost, benzinové a plynové čerpací stanice, sportovní letiště, prodejny s rozličným druhem zboží
ubytování: soukromé penziony, hotel, autocamping, v soukromí 
stravování: restaurace, občerstvení

VOLNÝ ČAS: fitcentra, horolezecká stěna, fotbalové hřiště, volejbalové hřiště, koupaliště, krytý plavecký bazén, sauna, solária, ledová plocha, lyžařský vlek, minigolf, naučná stezka na říčních meandrech Jánského potoka, rybaření na přehradě, stolní tenis, tenisové kurty, vyhlídkové lety, cyklostezky č. 4022, 4025, 4019
festivaly: Polička Jazz, Martinů fest, Polička 555

Přidružené obce Poličky - Modřec, Lezník a Střítež patří do širší struktury vesnických sídel na Poličsku. Obce jsou cenné svojí urbanistickou strukturou a výrazným množstvím hodnotných tradičních objektů např. roubené stavby. Také krajina navzdory dlouhodobým nepříznivým zásahům patří v rámci naší republiky k místům s vysokými estetickými a přírodními hodnotami.

Lezník

tel.: +420 461 725 626

Obec Lezník se rozkládá podél silnice v délce 2 km, v nadmořské výšce  cca 550 m n. m. ve vzdálenosti 4 km od Poličky.
První zmínky o obci a její osadě Prudičově jsou v knihách Litomyšlského biskupství, kam obec s osadou patřila začátkem druhého tisíciletí. Jméno pochází od názvu strážců Trstěnické stezky, která vedla územím obce. Lezník je vystavěn po obou stranách údolí, které je místy hluboké téměř   60 m. Údolím protéká Jalový potok. V roce 1888 byla postavena kaple Nanebevzetí Panny Marie. Obyvatelé byli z větší části katolického vyznání. Nyní má obec 300 obyvatel.

ZAJÍMAVOSTI: zachovalé chalupy, bývalý hostinec Na Hané - Muzeum kuriozit. Přibližně 1 km na východ jsou zachovány zbytky Trstěnické stezky.

VYBAVENOST: prodejna potravin, cyklostezka č. 4110
autobusové spojení: Polička - Litomyšl

Kontakt na úřad