Pojem Poličsko byl a je vztahován jednak na území bývalého panství, jednak na území bývalého okresu. Leží ve východní části Českomoravské vysočiny na samém pomezí Čech a Moravy.

Kopcovitá krajina sousedí se Žďárskými vrchy a západní část se nachází ve stejnojmenné chráněné krajinné oblasti; na východě pak leží přírodní park Údolí Křetínky. Poličskem prochází geologická hranice mezi pásmem opuky a žul i rul. Ze skalních útvarů jistě zaujme "Zemská brána" za Svojanovem a na západě Rybenské Perničky. Nejatraktivnější vrcholy - Devět skal a Čtyři palice - se nacházejí těsně za západní hranici Poličska. Poličskem prochází také hranice evropského rozvodí. Bílý potok směřuje do Svratky, Moravy, Dunaje a Černého moře a Jalový potok přitéká do Loučné, Labe a Severního moře. 
Z množství mohutných a památných stromů je třeba připomenout Lukásovu lípu v Telecím. Z rostlin připomeňme alespoň masožravou rosnatku okrouhlolistou (Borová, Pustá Rybná) a z živočichů velkou kolonii kavky obecné (Polička). Krajina je ideální pro pěší a cykloturistiku, či běžkové lyžová, ale je i vyhledávaným rybářským regionem.

DOPRAVNÍ DOSTUPNOST

Autobusová spojení

V Poličce je autobusové nádraží. Do všech obcí mikroregionu je zabezpečeno autobusové spojení z Poličky. Z nádraží vedou i dálková spojení směr - Praha, Brno, Ústí n. Labem, České Budějovice.

Vlaková spojení

Vlakové spojení je zabezpečeno v obcích Květná, Polička, Sádek, Borová. Z vlakového nádraží v Poličce vedou spoje směr Svitavy, Žďárec u Skutče.